Znamení Velkého pátku

24.04.2019

Kdo by to byl řekl, že už tu máme Velikonoce... Sotva jsme se otřepali z vánočního běsnění, tak tu máme další svátek. Mám dojem, že dnešní svátky jsou synonymem konzumní horečky. Jedni horentně nakupují, aby se jejich sváteční stoly prohýbaly pod tíhou napečených mazanců, obarvených vajíček a vůbec vajíček na všechny způsoby a bohužel (a nemohu si to, promiňte, odpustit) i pečených mláďátek :( 


Druzí se vydají na výlety za rodinami, další na cesty za hranice státu a všednosti. Stalo se to již pravidlem, že trávím tyto svátky na lyžích. Od té doby, co se naše rodina stala kompletně veganskou, nemám potřebu "snášet" domů vejce k barvení, péct beránka nebo mazanec. Ne, že bychom si neosladili volné dny nějakou dobrůtkou, ale už více jak pět let holdujeme raw sladkostem ;-). A musím vám prozradit, že je to velmi osvobozující pocit (kéž bych se dokázala vymanit i z dalších zbytečných "tradic", např. vánoc ;-)). 


Při Velkém pátku jsem se celý den zamýšlela nad jeho odkazem. Vycházím-li z výkladu legendy katolickou církví o ukřižování Ježíše Krista a jeho vzkříšení, pak by Velký pátek měl znamenat zamyšlení nad smyslem života. Na jedné straně je hrdinství jedinců, kteří usilují o blaho ostatních a snaží se je vést správným směrem. Na druhé straně je strach mocipánů, kteří jsou ohrožováni přemýšlejícím obyvatelstvem. Velký pátek je symbolem boje za pravdu a lásku. Je znamením boje za lepší budoucnost. Je symbolem hrdinství jednotlivce proti vládnoucí moci. 


Tak jak prožívají odkaz Velkého pátku a Velikonoc ostatní? Konzum se bohužel odrazil i zde, na čerstvém vzduchu pod Alpskými vrcholky. Užít si a pak si nacpat břicho naprosto nesmyslným a odporným jídlem (z velké části smaženým). Žádné postní jídlo se opravdu nekonalo a předpokládám, že ani žádné zamyšlení, cože to máme za svátky (hlavně, že je volno).
Na druhou stranu v předvečer tohoto svátku spatřil světlo světa projekt Lil Dicka, píseň a video Earth, ve kterém si zazpívala spousta známých pěveckých osobností, jako např. Justin Bieber, Ariana Grande, Miley Cyrus, Katy Perry, včetně nezpěváka Leonarda Dicapria. Doporučuji se na klip podívat a zaposlouchat se do poselství slov.

Uvědomuje si opravdu někdo, že nám zbývá posledních 12 let na to, abychom změnili svůj způsob života a zachránili Zemi pro další generace? Pokud ne, tak snad vám pomůže tato píseň. I když konzumní společnost asi nevnímá nic jiného, než sebe sama a své blaho. Je to jako skupina narkomanů, která je stále obklopena potřebnými dávkami narkotik, takže zle bude až tehdy, když zásoby dojdou. A to se v případě Země může stát právě v nedaleké budoucnosti.
Smysl Velikonoc jsem paradoxně pochopila až se svým veganstvím. Nejsou to vůbec svátky konzumu, ale dobou postní a dobou, kdy by se člověk měl zamýšlet nad novými výzvami a novým životem. Chránit bezmocné a snažit se být lepším. A v to věřím já.

Přeji Vám krásné dny!

Vaše Mirka MyRaw 


Lil Dicky - Earth (Official Music Video)