Vezmeme to za muže?

29.07.2018

Titulek možná vyzývá k představě, že jsem feministkou první třídy vyzbrojena až po zuby a odhodlána svrhnout tolik diskutovanou převahu mužů. Ne, to není to správné pochopení úvodní řečnické otázky.... 


Mám na mysli úsilí mnohých mladých i starších žen, srovnat se s muži v jejich doméně - ve svalech. Za mého mládí, jak říkávala moje babička, byla žena synonymem krásy, něžnosti a mateřství. Ale také všeho, co je měkké, jemné a hlavně zakulacené ;-). Oproti tomu muž je pevný, osvalený, ošlehaný sluncem a jaksi hranatý. A tak se tedy ptám: co se od doby mého mládí s ženstvím stalo? 


Přepadá mě nemilá myšlenka, že se chceme "silnějšímu" pohlaví zkrátka vyrovnat. Dohnat v objemu svalů, v pevnosti těla a mít na břichu namísto roztomilé pneumatičky svých šest buchet, tak zvaný "six pack". Kvůli nim téměř každá mladá dívka minimálně 2x do týdne MUSÍ navštívit fitko nebo si jít alespoň zaběhat několik kilometrů. Být fit je in a v upoutání pozornosti mužů ženy používají své výkony, nikoliv umění dobře vařit či šít. 


Pomalu, ale jistě se z něžného pohlaví stává jakési "mezipohlaví", které nepatří ani do jemné ženskosti, ale ani do mužné síly. Cítíme se jako ženy ohroženy, a proto si cvičíme tajnou armádu novodobých Amazonek? Vzpomínám si, že v 80. letech byl hitem film "Sexmise". Toto polské scifi pojednávalo o budoucnosti lidstva, která nepotřebovala muže, neb údajně vyhynuli při jakési globální katastrofě. Mám dojem, že se na takovou budoucnost ženské pokolení právě připravuje. Už se nedá říct, že jsme něžné pohlaví (možná by to byla pro mnohé i urážka) a už vůbec ne "slabé". Naše "bojovnice" jsou srovnatelné s muži a každá druhá touží víc než se vdát, mít na břiše zmíněný six pack jako vrchol "krásy" a "dokonalosti".

Za tímto účelem je populární se dopovat proteinem a řešit, zda ho máme moc anebo spíš málo. Já žádný protein extra neužívám, neboť si myslím, že každá zelenina, ovoce, oříšky či semínka má proteinu pro mé tělo dostatek. Důkazem toho jsou má vypracovaná záda, která i přes to, že pravidelně neposiluji, jsou osvalená a občas s nimi děsím i svého muže. Jedinou posilovnou mi jsou běžné domácí práce, tašky s nákupem ovozelu a krabicemi dortů do kavárny.

Možná budu nařčena ze zběhnutí z armády Amazonek, ale já zůstanu u klasického pojetí ženské krásy. A klidně, ať mi na bříšku naroste malá a roztomilá pneumatička. Raději si svých "šest raw buchet" dám ke kávě a budu snít o tom, že z dívek a žen budou opět ženy a z mužů muži.

Vaše Mirka Myraw 


Recept na proteinové smoothie:
1 hrst jahod, moruše nebo čehokoliv dobrého ;-)
2 banány (dobře vyzrálé s hnědými skvrnkami)
1 polévková lžíce vanilkového proteinu Sunwarrior
voda dle potřeby