Nepodvolím se

17.11.2021

Nedá mi to, abych nesedla ke klávesnici a nenapsala blogový příspěvek k dnešnímu dni. A je právě potřeba, aby byl zveřejněn v tento svátečný den. V den boje za svobodu. Tu moji, vaši, naši.

Tehdy, před 32 lety jsem měla opravdový strach. Jako studentka prvního semestru práv, která vyrostla v těžké době komunistické cenzury a plánovaného všeho. Kdy se doma šeptalo a neříkala celá pravda. 

V době, kdy právo a zejména Listina základních práv a svobod byl jen prázdný pojem. Právní principy svobody si tehdy dávaly dlouhou dovolenou na neurčito. Měla jsem strach, že mě vylejou z fakulty dřív, než mě připustí k první zkoušce. Měla jsem strach o svoji rodinu, že budou perzekvováni, jak v minulosti, když mě zatknou, zbijí a nedej bože třeba i zastřelí...To všechno mi tehdy létalo v mé mladinké hlavince, ale i přesto jsem do toho tehdy ŠLA. A proto vím, jak chutná svoboda, vybojovaná všemi, kteří nezůstali lhostejní. A vystoupili z řady.

A je to tu zase. Zase ten všude přítomný strach. Z nemoci, ztráty zaměstnání nebo podnikání, diskriminace atd... . Základní principy svobody jsou zase jak trhací kalendář. Ve jménu všeho lze omezit cokoliv.Dnes jsem vstala a první moje myšlenka byla: "Já se nepodvolím neprávnímu jednání". Kdo zná film Atlas mraků z roku 2012 podle románu Davida Mitchela, bude jistě vědět, kde to zaznělo a při jaké souvislosti.

Ať se děje cokoliv, budu v sobě chránit principy, za které byl v minulosti položen nejeden život. Vystoupit z řady je sice nekomfortní, ale nutné. A právě ti, co to dokážou, udělají nejen pro sebe ten hrdinský krok a klidně s myšlenou, s jakou jsem vstala já: "Tak ať mě zastřelí... Já se nepodvolím neprávnímu jednání".Užijte si sváteční den a vystupte z řady! 

Mějte krásné dny

Vaše Mirka MyRaw