Motýlí dotek aneb na každé vteřině záleží

21.11.2018

S dnešním sněžením jsem si naplno uvědomila, jakými mílovými kroky se blíží Vánoce. Někým velmi očekávané, jiný se hroutí při představě starostí a povinností, které musí před svátky zdolat. Já osobně patřím bohužel k té druhé skupině. Proto si dovolím v nastávajícím předvánočním shonu, kdy se všichni nabádáme ke klidu a pokoji, zamyslet se nad pomíjivostí okamžiku.

Někdy si to ani neuvědomujeme, ale život nám visí vteřinu od vteřiny tak zvaně "na vlásku". Jednou je to tak a za chvíli může být vše jinak. Nemyslím tím jen situace s fatálními následky. Mám na mysli vteřiny, kdy se nám a nejen nám, ale i celé rodině a i okolí mění život.

Má tedy cenu něco plánovat, když se z ničeho nic může vše otočit naruby? V mládí máme spoustu plánů, co musíme studovat, jakou práci a profesi chceme vykonávat, jaké země navštívit a jakého partnera potkat.... Jenže život nikdy nejede podle "našeho" plánu a velmi rád se od něj dalece odchyluje. A tyto změny nenastávají pomalu a plíživě, většinou se dějí tak nějak ve vteřině. Říkejme jim třeba vteřiny zlomu; jsou to ty, které ženou náš život vpřed, ať to zezačátku vypadá jakkoliv. Tyto vteřiny tvoří tzv. butterfly effect, kdy jedna znamená úplně jiné pokračování našeho příběhu. Jsou kořením života nebo i potřebným palivem, chcete-li. Zkusme si třeba říct, co by bylo, kdyby...se naši rodičové nepotkali nebo nezplodili potomka. A je to. Zkrátka bychom nebyli, nebyl by ani náš příběh.

Není pochyb, že se vše děje z jistého a zcela určitého důvodu. Tyto zlomové vteřiny nám přinášejí zprávu; buď je třeba náš život zpomalit, nebo naopak zrychlit. Někdy jsou tyto zprávy pozitivní, jindy ne. Ale vždy přinášejí nový proud, kterým nás osudem prožene napříč životem.
S blížícím se Adventem vám přináším také jednu zprávu. Zpomalte, zklidněte se, v životě nám nemůže nic utéct. Užívejte si okamžiky s blízkými, ať jsou to děti, partner, rodiče nebo přátelé. Přijdou opět ty okamžiky, které vše změní a pohnou nečekaným směrem. A tak to mám být.

Vaše Mirka MyRaw

Čokoládové pralinky
300g kakaového másla
100g kokosového oleje
150g agáve
80g kakaa
Špetka soli
20 min. rozehřát olej a máslo na 42°C

Náplň
200g ořechů
100g datlové pasty nebo datlí