Letní

01.08.2021

Léto budiž pochváleno...! Tato lidová moudrost platí nyní dvojnásobně. Ve společnosti a v celém světě se uvolnila stísněná atmosféra a všude to opět žije. Sice nám corona úplně nezmizela, straší nás stále na každém kroku, ale už hodně ubrala na síle. Postupně s migrací turistů se posouvá na oblíbené výletní destinace, ale nikomu to už zase tak moc nevadí. Možná tím, že je nás hodně tzv. "po coroně" s vydatným zástupem protilátek, ostatní buď očkovaní nebo vyzbrojeni hájit svoji svobodu a zdraví vlastním tělem, tedy imunitním systémem. S radostí sleduji, jak mí spoluobčané odhazují roušky a respirátory jak feministky v 70. letech podprsenky. Je to dle mého stejné potěšení vidět opět celé a většinou usmívající se obličeje, jak tehdy dívky "nahoře bez". 

Jsou tu sice stále nějaké překážky k úplné svobodě, ale pokud se tím až tak netrápíte, nějak to jde. Na koupaliště, do kina, nebo kam já přesně nevím, musíte prokázat svoji "bezinfekčnost". Kde jsou ty doby, kdy bezinfekčnost sesmolili před školním výletem rodiče. Většinou někdy pozdě v noci nebo pět minut před odjezdem na canc papíru vytažený z kabelky. A stačilo prohlásit: "náš Pepík nemá ani rýmu, no ani nic horšího, neboť nezežloutl a ani mu nenaskákaly pupínky..." To už zkrátka neplatí.

Tak třeba dnes. Vyjela jsem na dovolenou k jižním sousedům. Sedím na zahrádce restaurace a užívám si pohledu na upravená alpská stavení s převislými muškáty. Idylka nemá chybu, a to až do chvíle, kdy přiběhne obsluha a něco na mě vychrlí. Pozdrav a pak nějaká hesla. Po chvilce jsem identifikovala slova, která v překladu zněla: "očkovaní, testovaní nebo měli covid?" Chvíli jsem civěla na mladíka v "trachtu" (rozuměj v kroji) a chtělo se mi říct "nichts" (nic) a odejít. Ale současně jsem si uvědomila, že on za to vlastně nemůže, jen vykonává pokyn shora a chce v této situaci přežít. Tak jsem kývla, že tedy ano, protože mám po testu na protilátky stále vysoké hodnoty. A dokonce na to mám už poměrně pomačkaný a ušmudlaný papír (potvrzení od lékaře), který se mnou od března zcestoval pěkný kus světa.

I když nejsem ani odpůrce očkování, a ani jiný extrémista, přesto mě to docela uzemnilo. Co kdybych neměla jedno z těch vyřčených "hesel"? Vyvedli by mě s ostudou na místí náměstí za pohledů těch, kteří ten správný glejt mají? Nemám ráda různá přirovnání, která nejsou adekvátní, ale připadala bych si jak s cejchem na hrudi, vyloučená ze společnosti v těžké době minulého století. Věřím, že brzy i tato moje zkušenost bude pouhou minulostí.

Mějte krásné dny a nenechte si je ničím zkazit!

Vaše Mirka MyRaw

P.S. A nakonec jsem si užila svoji kávu se sójovým mlékem a k tomu výtečný veganský čokodortík