Chvála odpočinku

30.10.2019

V tomto podzimním období prožívám každoročně zajímavý úkaz. Jednou nohou jsem ještě v teplém moři a ruka si už podává pozdrav s Vánočními svátky. Je to jako skok z léta přímo do zimy. Dopřávám si totiž každoroční týden naprostého lenošení.

S léty nám nějak přibývají funkce a tedy i starosti. Mně letos k funkci manažerky, provozní, advokátky, spisovatelky, manželky a matky (rozuměj uklízečky, kuchařky a pradleny) přibyla ještě důležitá pozice babičky ;-). A opravdu bych mohla být v zápřahu 24/7. Jenže to jaksi nejde, neboť nejsme roboti, ale lidé. Důležitou podstatou lidství je i přemýšlení a vymýšlení nejenom hloupostí, ale i zajímavých projektů a vizí. A k tomu je potřeba právě notná dávka lenošení, kdy opravdu neděláte vůbec nic.

Užívám si to doslova plnými doušky a po pár dnech pobytu v teplých krajích zapomenu na všechny problémy, které mě dnem i nocí doma pronásledovaly. Najednou se stanou menšími a na povrch vyplavou jen pozitiva, kterých jsme za poslední rok s kolegy dosáhli. Je to týden bilancování a výhledů do dalšího období. Nyní vím, že útěk od každodenního života, ať už je jakýkoliv, opuštění všech svých lásek, dětí i pejsků, je pro mě životně důležitý. Bez tohoto kroku bych se za chvíli stala prázdnou a vyhořelou troskou, kterých kolem sebe vidím, bohužel, nemálo.

Takže moje zkušenost a ponaučení je tato: pokud chceme zvládat nelehké úkoly stále bravurně a kráčet směle dál, nesmíme zapomenout na náležitý odpočinek bez jakékoliv činnosti navíc. Já hledím do mořských vln a pozoruji svět kolem jakoby z dálky. Nezatěžuji hlavu žádnou náročnou myšlenkou a ty pak nechám volně plynout. A občas na této vlně dopluje docela zajímavé rozluštění neřešitelného problému, který jsem nechala ve své domovině. Jakoby to samo dozrálo a samo se rozlousklo.

Pozor však na tzv. aktivní odpočinek ;-). Samo toto protichůdné spojení slov mě odjakživa děsilo. Je to sice odpočinek pro naše psyché, ale ne pro fyzično. A aby tedy bylo vše v souladu, je potřeba obojího. Alespoň pro mě.

Krásné podzimní dny Vám přeje

Mirka MyRaw